Súčasnosť

Koncom 20. storočia, po spoločensko-politických zmenách v štáte, mesto zažíva doteraz nepoznaný rozvoj, ktorý otvára možnosti slobodnému podnikaniu, ale aj sebectvu, neúcte a bezohľadnosti. Táborisko, so svojou dobre vybudovanou infraštruktúrou a polohou v blízkosti centra mesta, sa stáva miestom záujmu stavebníkov a podnikateľov. Dopravný ruch, ako nevyhnutná súčasť podnikateľskej činnosti, zaťažuje cesty, zapĺňa ulice a výrazne obmedzuje súkromie obyvateľov.
Zmena vlastníckych vzťahov v prospech súkromných podnikateľov spočiatku umožnila vytvárať prevádzky aj v rodinných domoch, prípadne premeniť celý rodinný dom na prevádzku. Dnes vieme, že to bola veľká chyba.
Takto vznikli firmy na Moyzesovej ulici pri cintoríne: kamenárstvo, predajne truhiel a kvetín, Rádio Východ, ubytovňa policajného zboru; na Sládkovičovej ulici cukráreň a výrobňa cukroviniek Viktória, advokátska poradňa, Nádej n.o., IES. Ďalšie firmy sú na uliciach Vajanského, Krátkej, Rumanovej, Puškinovej, teda na celom Táborisku.
Obytná plocha na Táborisku nie je svojím riešením pripravená na takúto záťaž. Šírka ulíc, hlavne ciest, je nedostatočná na vyvolaný dopravný ruch, ťažké autá ničia cesty a ohrozujú chodcov. Súkromie rodinného bývania je rušené nielen aktivitou prevádzok, ale aj parkovaním áut pred vstupnými bránami rodinných domov, na zelených pásoch a na chodníkoch. Historické budovy a ich vzácne priečelia majú pre podnikateľov niekedy len cenu vyprodukovaného zisku. Sťažnosti obyvateľov, ale aj podnikateľov, preto prinútili štátne, mestské aj občianske orgány konať.

29. 12.2004 vzniklo Občianske združenie Táborisko Prešov, ktorého program je zameraný na aktivity vedúce k ochrane tohoto územia pred neprimeraným podnikaním a dopravným ruchom; teda k zachovaniu jeho pôvodnej obytnej funkcie ako priority a v konečnom dôsledku aj k zachovaniu jeho historického a architektonického bohatstva.

17.2.2005 vyhlásil Pamiatkový úrad Slovenskej republiky Táborisko za súčasť ochranného pásma Pamiatkovej rezervácie v Prešove. Ďalší rozvoj mesta (hlavne podnikateľský) na území Táboriska je usmerňovaný zákonom č. 49/2002 Národnej rady SR o ochrane pamiatkového fondu. To znamená, že Krajský pamiatkový úrad sa vyjadruje k územno–plánovacej dokumentácii mesta tak, aby sa ochránil a zachoval pamiatkový fond, do ktorého ochranné pásmo pamiatkovej rezervácie, teda aj Táborisko, patrí. Žiaľ, tento zákon sa účelovo obchádza, pretože chýba prísnejšia kontrola KPÚ Prešov. 

Mesto Prešov sa zaviazalo rešpektovať tento zákon a tak podporovať a chrániť aj Táborisko. Záväzok mesta je zakotvený v Zásadách a Regulatívoch Územného plánu sídelného útvaru Mesta Prešov (ÚPSÚMP), ktoré boli mestským zastupiteľstvom schválené 30.5.2005. V nich je Táborisko definované ako obytná zóna s prevahou bývania v rodinných domoch. Obytná plocha musí zaberať aspoň 75% nadzemnej podlahovej plochy. Okrem hlavnej funkcie, t.j. bývania, sú prípustné prevádzky so základnou občianskou vybavenosťou, t.j. služby dennej potreby. Ich rozsah však nesmie prekročiť 25% nadzemnej podlahovej plochy rodinného domu. Parkovanie áut musí byť na vlastnom pozemku (teda nie na ulici, či na zelenom páse) a prevádzka nesmie rušiť bývanie a zaťažovať okolie dopravou, hlukom alebo iným rušivým podnetom. Žiaľ, aj Zásady a Regulatívy ÚPSÚMP sa vedome a učelovo porušujú, pretože ÚHA a stavebný úrad sa len povrchne zaujímajú o ich dodržiavanie v praxi. Mestská polícia často tieto mestské predpisy ani nepozná.

Tak pod nedbalým okom Mesta a KPÚ postupne miznú zelené pásy ako historická súčasť urbanizmu Táboriska a ustupujú vydláždeným, či vyasfaltovaným státiam pre autá.



Tvorba web stránok zdarma Webnode